Investujte s námi

Pomozte nám zrealizovat projekt cohousingu se svobodným vzděláváním na Martincově Mlýně a získejte tak vlastní bydlení v krásném prostředí nebo výnos z investice do smysluplného projektu. Zájem o alternativní bydlení v současnosti roste v souvislosti s aktuální bytovou situací v ČR a cohousing se tak stává novým trendem. Dětské skupiny a svobodné školy umožňují individuální, kombinované a domácí vzdělávání rodičům, kteří nechtějí svěřit svoje děti tradičnímu vzdělávání. Na mlýně máme dostatek vhodných prostor, ve kterých chceme nabídnout svobodné vzdělávání dětem z mlýna i přespolním. Nabízíme Vám možnost spolutvořit zajímavý projekt a realizovat vlastní nápady. Zajímá Vás třeba ekologická udržitelnost nebo energetická nezávislost? Hledáte lidi stejné krevní skupiny, se kterými chcete tvořit a sdílet svůj čas? Chceme se věnovat tomu, co má smysl a přinese naší komunitě finanční výhody a soběstačnost. Ale nejen tomu, rádi bychom vytvořili místo pro setkávání a vzdělávání v nejrůznějších tématech, podporu zdravého životního stylu, svobodného vzdělávání, sdílení zdrojů a také vzájemnou pomoc a podporu v rámci komunity lidí žijících na Mlýně a v jeho okolí.

Jsme na začátku, tedy pokud se rozhodnete do projektu Martincova Mlýna vstoupit nyní, budete mít vliv na jeho realizaci. Můžete tak ovlivnit například tvorbu pravidel našeho spolužití, podobu společných prostor a možnosti jejich využití nebo vzhled okolí domu. Pokud s námi budete bydlet, dostanete jedinečnou možnost vybrat si svoje sousedy. 🙂 Pojďte s námi tvořit unikátní místo pro život!

Jak se můžete podílet?

Na realizaci projektu Martincova Mlýna se můžete podílet třemi způsoby:

Koupit byt

Koupíte si podíl v družstvu a právo užívání konkrétního bytu (1+kk nebo 2+kk) a společných prostor. Je na Vás, jestli budete v bytě sami bydlet nebo jej pronajímat s výnosem 4% ročně. Pronájem zajišťuje a nájemníky vybírá družstvo.

Koupit apartmán

Vložíte peníze do apartmánu - ubytovací jednotky v podkroví. Apartmány budou do roku 2026 kvůli dotaci na zateplení vlastněny autorem projektu. Můžete jej využívat pro rekreaci pár týdnů v roce a zbytek roku pronajímat s výnosem 5% p.a.

Investovat do projektu

Vložíte peníze do projektu formou peněžitého vkladu do bytového družstva - NOVĚ i v kryptoměnácha. Získáte tak výnos 6% p.a., podíl na projektu a všech aktivitách družstva. Po roce 2026 si pak můžete vybrat byt nebo apartmán podle svých představ.


Proč družstvo?

Hlavním důvodem, proč jsme pro Martincův Mlýn zvolili družstevní vlastnictví je rozhodování většinou na členské schůzi. Chceme o všem, co se Mlýna týká a na něm děje a bude dít rozhodovat spolu, společně a osobně. Nechtěli bychom si pořídit byt v rámci developerského projektu v „domě duchů“, kde většinu bytů vlastní investoři, které na schůzi vlastníků nikdy nepotkáme. Chceme se vzájemně znát, zohlednit své názory a nápady, rozhodovat se jednotně a ku spokojenosti nás všech. Volné nakládání s vlastněným bytem nemusí vždy být k dobru celého společenství obyvatel, a proto je výhodou princip rozumné domluvy členů družstva. Družstva existují již 170 let a jen v ČR umožnila bytová družstva rodičům Husákových dětí v letech 1959 až 1989 vybudovat svépomocí téměř 900.000 nových bytů.

V družstevním vlastnictví vidíme tyto výhody:

Proč si myslíme, že to bude fungovat? Mimo jiné nás inspiroval projekt Marina Lipno, který už 20 let provozuje apartmány na břehu vodní nádrže Lipno. V současné době tam družstva s 250 členy provozují 306 rekreačních apartmánů a spravují dalších 92 bytů. V zahraničí tento model funguje už mnohem déle, v USA se pod názvem „condominium“  využívá ke správě celých rezidenčních čtvrtí. Věříme, že i Češí dokážou díky tomuto desetiletími prověřenému způsobu fungování najít společnou řeč jako Američané, Holanďané, Němci či Rakušané.

A jak je to s naším družstvem? Bytové družstvo Martincův Mlýn bylo založeno v roce 2019 a vlastní všechny byty na Mlýně. Apartmány a společné prostory jsou v současnosti z důvodu dotace na zateplení v osobním vlastnictví autora projektu, nicméně po roce 2026 budou také převedeny do družstva. Až to územní plán Pozlovic umožní, chceme apartmány rekolaudovat na byty, čímž se z Mlýna stane bytový dům pro komunitu lidí, která do té doby vznikne a naučí se spolu žít tak, jak to uměli naši předkové nejen na Martincově Mlýně.

Jaká pravidla bude naše družstvo mít?

Oficiální „Mlýnský řád“, který popíše jak bychom si přáli, aby se byty i nebytové prostory užívaly a obecně jaké chování obyvatel a dalších osob, které budou Mlýn užívat bude žádoucí, ještě není sepsán, nicméně základní představu o fungování máme.


Pro srovnání uvádíme ještě základní rozdíly mezi osobním a družstevním vlastnictvím.

Osobní vlastnictví
Družstevní vlastnictví

Zaujal Vás náš projekt?

Vyplňte nám dotazník na odkazu níže a my Vás budeme obratem kontaktovat.

Adresa:

Pozlovice 540 | PSČ 763 26

Email:

info@martincuvmlyn.cz